IPC : Kryteria pierwszeństwa

Jak powinien postąpić producent, gdy specyfikacja klienta (rysunek) nie jest zgodna z zasadami określonymi w standardach IPC?

Zbigniew Huber
5 min
IPC : Kryteria pierwszeństwa

IPC: Kryteria pierwszeństwa

Producent powinien wytwarzać wyroby wg określonych wymagań. Te wymagania mogą być zawarte w różnych dokumentach takich jak: dokumentacja techniczna, umowa (kontrakt), wymogi różnych standardów, koncesje (derogacje) i inne uzgodnienia. Jak należy postąpić, jeżeli te wymagania są czasami wzajemnie sprzeczne?

Niektóre standardy IPC takie jak IPC-A-600, J-STD-001, IPC-A-610, IPC/WHMA-A-620 określają kryteria pierwszeństwa ("order of precedence"), aby zapobiec nieporozumieniom wynikłym właśnie z tych różnic.

Nieco upraszczając, niezależnie od rodzaju standardu IPC pierwszeństwo od najważniejszego kryterium do najmniej ważnego wygląda następująco:

  1. Zamówienie klienta, umowa, kontrakt
  2. Dokumentacja techniczna (rysunki produktu, schematy, BoM)
  3. Standard IPC. Jeżeli wymieniono więcej niż jeden standard, należy określić kolejność pierwszeństwa między nimi.

Czyli najważniejsze jest zamówienie, umowa/kontrakt (1). Następnie zastosowanie ma dokumentacja techniczna produktu (2) a dopiero na "trzecim miejscu" są standardy IPC (3). Możemy więc stwierdzić, że standardy IPC nie są najważniejsze i jeżeli klient wymaga montażu produktu niezgodnie z tymi standardami to tak ma być – "klient ma zawsze rację"

Poniżej zostały przedstawione kryteria pierwszeństwa dla wybranych standardów IPC, ujęte własnymi słowami (nie są to dosłowne cytowania z poszczególnych dokumentów).

IPC-A-600

Kryteria pierwszeństwa:

  1. Zamówienie oraz uzgodnione wyjątki względem dokumentacji
  2. Dokumentacja związana z zamówieniem (rysunki, gerbery, stack-up itp.)
  3. Inne dokumenty określone przez klienta
  4. Standard IPC-6010 (seria), jeżeli został przywołany przez klienta
  5. IPC-A-600. PCB powinny być o jednolitej jakości i powinny spełniać wymogi IPC-6010 (seria)

IPC-A-610

Kryteria pierwszeństwa:

  1. Udokumentowane zamówienie z uzgodnieniami między Producentem a Użytkownikiem
  2. Główne rysunki oraz rysunki montażowe odzwierciedlające wymagania Użytkownika
  3. IPC-A-610, jeżeli wymieniony przez Użytkownika lub ujęty w kontrakcie

Jeżeli są cytowane dokumenty inne niż IPC-A-610, to ich kolejność pierwszeństwa powinna być zdefiniowana w dokumentacji zamówienia.

IPC/WHMA-A-620

Kryteria pierwszeństwa:

  1. Zamówienie z uzgodnieniami między Producentem a Użytkownikiem
  2. Dokumentacja inżynieryjna odzwierciedlająca wymagania Użytkownika
  3. IPC/WHMA-A-620, jeżeli wymieniony przez Użytkownika lub ujęty w kontrakcie

Jeżeli IPC/WHMA-A-620 jest cytowany jako jedyny standard, to wymagania IPC-A-610 oraz J-STD-001 nie mają zastosowania.

Jeżeli IPC/WHMA-A-620 jest cytowany wraz z IPC-A-610 lub J-STD-001, to kryteria dopuszczenia powinny być określone w kontrakcie lub w innej formie ustalone z Użytkownikiem. Użytkownik może także określić alternatywne kryteria akceptacji.

Co z J-STD-001?

Standardy IPC-A-600, IPC-A-610, IPC/WHMA-A-620 służą do inspekcji produktów i nie określają wymagań co do procesów montażu. Natomiast standard J-STD-001 określa szereg wymagań związanych z materiałami oraz kontrolą procesu i przez to ma nieco inne znaczenie dla relacji producenta z klientem.

Kryteria pierwszeństwa w J-STD-001 można podsumować następująco:

  1. Zamówienie między Producentem a Użytkownikiem
  2. Dokumentacja inżynieryjna zatwierdzona przez Użytkownika
  3. Wymagania J-STD-001
  4. Wymagania innych standardów wymienionych w J-STD-001

Jeżeli w kontrakcie jest cytowany J-STD-001, to wymagania IPC-A-610 nie mają zastosowania, o ile nie zostały dodatkowo cytowane. Jeżeli IPC-A-610 lub inne standardy są cytowane w kontrakcie, należy ustalić kryteria pierwszeństwa w tym kontrakcie.

Standard IPC-A-610 może być też używany jako dodatek do J-STD-001 zawierający wizualną reprezentację wymagań J-STD-001. Należy oczywiście zadbać o to, aby oba standardy były w tej samej wersji, celem minimalizacji ewentualnych różnic.

Podsumowanie

Kryteria pierwszeństwa to ważny aspekt związany z ustaleniem wymagań między Użytkownikiem (klientem) a Producentem. Ma to szczególnie ważne znaczenie w przypadku powoływania się na szereg różnych standardów oraz specyficznych wymogów branżowych.

Z punktu widzenia Użytkownika, warto zastanowić się nad ujęciem J-STD-001 w ramach kontraktu, co obliguje Producenta to stosowania odpowiednich materiałów i metod kontroli procesu. Takie podejście powinno zminimalizować ewentualną zmienność w dostarczanych produktach.

Jeżeli klient zleca wykonanie montażu niezgodnie z wymaganiami standardów, to należy te wymogi klienta zastosować. W takiej sytuacji zalecam kontakt z klientem i upewnienie się co do tych wymogów. W mojej praktyce kilka razy zdarzyło się, że klient nie znał wymogów standardów i po konsultacji zmienił wymagania.

TOC

Poznaj wszystkie artykuły

Wejdź na pełną listę profesjonalnych artykułów dla inżynierów.

Lista artykułów