IPC : Przepływ wymagań

Zasady przekazywania wymagań "w dół" w dokumentacji i zamówieniach do dostawców. Ważny aspekt wdrożenia wyrobu do produkcji.

Zbigniew Huber
4 min
IPC : Przepływ wymagań

IPC: Przepływ wymagań

Powiedzmy, że Producent montuje wyrób składający się z:

  • Dużej płyty głównej, którą produkuje we własnym zakładzie
  • Małej płyty "córki", której montaż zlecono w innej firmie
  • Wiązki przewodów, zamówionej u lokalnego dostawcy
  • Wyświetlacza LCD, który kupuje przez dystrybutora. LCD jest wyprodukowany w Chinach

W czasie montażu finalnego producent lutuje dodatkowy przewód do płytki sterującej LCD.

Produkt finalny (końcowy) w dokumentacji ma podaną klasę 3. Co zrobić z wymaganiami do dostawców, skoro nie mamy wpływu na klasę wyświetlacza LCD (to przecież produkt "katalogowy")? Czy nasz lokalny dostawca okablowania powinien wiedzieć co to jest IPC/WHMA-A-620?

Na te pytania odpowiada "Przepływ wymagań" (requirements flowdown) podany w standardach IPC-A-610H pkt 1.9, J-STD-001H pkt.1.9, IPC/WHMA-A-620E pkt. 1.9. Są to zasady, jakie należy stosować, aby zapewnić poprawne przekazanie wymagań jakościowych "w dół" w dokumentacji produktu oraz w zamówieniach do dostawców.

Zanim dokładniej omówimy zasady przepływu wymagań, powinniśmy najpierw poznać pojęcie COTS.

COTS

COTS to skrót od "Commercial Of The Shelf" i dotyczy oprogramowania, komponentów, podzespołów, modułów elektronicznych, które są publicznie dostępne jako "produkty katalogowe" czyli "komercyjne z półki". Dokonując zakupu tych produktów, nie mamy kontroli nad klasą ich wykonania. Zakładamy, że są wykonane zgodnie ze swoją własną specyfikacją, a my nie możemy narzucać naszych własnych wymagań.

Zasady przepływu wymagań

Jeśli produkt ma określoną klasę w dokumentacji lub zamówieniu, należy przenieść te wymagania "w dół" do poszczególnych podzespołów, które zostaną wyprodukowane specjalnie dla tego produktu.

Przeniesienie "w dół" oznacza, że producent tego wyrobu powinien umieścić wymagania co do klasy w swoich rysunkach, instrukcjach pracy i zamówieniach do dostawców.

Wymóg przekazywania wymagań związanych z klasą produktu nie ma zastosowania do modułów/podzespołów typu COTS. Jeżeli kontrakt wymaga inaczej, to wtedy obowiązują zapisy kontraktu.

Jeżeli sytuacja jest niejasna i nie wiadomo czy dany podzespół ma być produkowany wg klasy gotowego wyrobu, czy też nie, to Producent jest odpowiedzialny za doprecyzowanie tej kwestii z Użytkownikiem (klientem).

Montaż COTS do produktu

Połączenia/montaż między podzespołem COTS (np. wyświetlaczem LCD) a pozostałą częścią produktu (np. płytą główną) powinny spełniać wymagania danej klasy.

Jeżeli Producent wytwarza wyrobów zgodnie z daną klasą i jednocześnie produkuje też podzespół COTS, to lutowanie całości powinno spełniać wymagania danej klasy (wliczając cały podzespół COTS).

Modyfikowanie COTS

Jeżeli dokumentacja wymaga wprowadzenia zmian w podzespołach COTS (np. dolutowania dodatkowych komponentów lub przewodów), to wprowadzone zmiany powinny spełniać wymagania standardów IPC w klasie produktu finalnego.

Podsumowanie

Odpowiedni przepływ wymagań to bardzo ważny aspekt, którego niespełnienie może być bardzo kosztowe, zarówno dla Producenta, jak i dla Użytkownika (klienta). Należy upewnić się, że wymagania zostały poprawnie przeniesione do dokumentacji podzespołów zamawianych do danego projektu, czyli np. dokumentacja do zamówienia PCB, zlecenie montażu płytki "córki", zlecenie wykonania okablowania itp. Szczególną uwagę należy zwrócić na przypadki, gdzie transferujemy produkcję z innego zakładu i korzystamy już z wcześniej wybranych poddostawców lub narzuconych przez Użytkownika (klienta) poddostawców. Może się okazać, że dostawcy nie mieli poprawnie przekazanych wymagań. Kto wtedy poniesie koszty?

TOC

Poznaj wszystkie artykuły

Wejdź na pełną listę profesjonalnych artykułów dla inżynierów.

Lista artykułów