Co to jest Boundary Diagram?
Jednym z pierwszych etapów procesu projektowania, jest określenie zakresu projektu. Życie nas uczy, że ten etap nie jest wcale taki prosty i oczywisty. Znam kilka przykładów, gdzie ogromne opóźnienia w projekcie wynikały właśnie z niedomówień i braku jasno zdefiniowanego zakresu.
Na wczesnym etapie procesu projektowania nowego produktu należy opracować schemat blokowy, przedstawiający koncept produktu w uproszczonej formie. Poszczególne "bloki", to podsystemy lub komponenty projektowanego wyrobu. Należy także przedstawić powiązania pomiędzy poszczególnymi blokami oraz uwzględnić relacje "ze światem zewnętrznym".
Następnie określamy granice między blokami, które wchodzą w zakres projektu a pozostałymi zewnętrznymi elementami. W ten sposób tworzy się granica (ang. Boundary) określająca zakres projektu.
Przykładowy Boundary Diagram dla zasilacza transformatorowego:

Czasami podczas tworzenia diagramu okazuje się, że nie znamy wszystkich interfejsów między systemami klienta a naszym produktem. Często też nie mamy wiedzy, co znajduje się w pobliżu naszego produktu, co mogłoby mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie. Przykładowo: nasz produkt będzie w pobliżu urządzenia wydzielającego silne zmienne pole magnetyczne, które może zakłócać pracę naszego produktu. Staramy się takie informacje uzyskać i odpowiednio umieścić w Boundary Diagramie
Zalety Boundary Diagram
Poprawnie przygotowany Boundary Diagram ma szereg zalet:
- Poznajemy zakres projektu, czyli redukujemy ryzyko nieporozumień z innymi zespołami projektowymi czy też z klientem. To mega ważny aspekt i bardzo kosztowny, jeżeli nie zostanie odpowiednio dopracowany na początku projektu.
- Boundary Diagram pozwala "podzielić" większy system/produkt na mniejsze, łatwiejsze do analizy elementy.
- Opracowanie Boudnary Diagramu pomaga zdefiniować poprawne nazewnictwo poszczególnych elementów, czyli uporządkować terminologię w zespole FMEA.
- Możemy łatwiej określić główne połączenia (interfejsy) między bloczkami, co ma kluczowe znaczenie przy późniejszym określaniu funkcji i wymagań.
Narzędzia
Boundary Diagram można łatwo przygotować w arkuszu kalkulacyjnym :)
Podsumowanie
Boundary Diagram powinien być przygotowany przez zespół na wstępnym etapie analizy D-FEMA. Jest to kluczowy dokument ustalający zakres analizy, interfejsy oraz podział na podsystemy/elementy. Boundary Diagram jest podstawą do dlaszych działań związanych z poprawnie wykonaną analizą D-FMEA.